Oficiální stránky obce

Litošice

Turistické a přírodní zajímavosti v okolí

 • Vlčí skála

  Skalní výchoz - Vycházka do okolních lesů, se skalním výchozem. V těsné blízkosti se nachází krásné lesní jezírko. Romantická Vlčí skála s kamenným posezením je výsledek mrazového zvětrávání chvaletických žul.

 • Obří postele

  Skalní útvar - Vycházka do okolních lesů ke skalnímu útvaru, který je zároveň vrcholem s nadmořskou výškou 284 m   asi 1,5 km jižně od obce Zdechovice. Kameny v podobě velkých postelí. Bloky chvaletické žuly byly vlivem mrazového zvětrávání zdeformovány do dnešní „postelové“ podoby.

 • Studánka Litocha

  Studánka, pramen - Vycházka do okolních lesů k prameni tajemné studánky, kam se chodívají koupat divoženky. U studánky se nachází informační tabule s návštěvní knihou.

 • Litošické slepence

  Jedinečné kamenné útvary - Na návsi se nachází balvan tzv. litošických slepenců, které lze nalézt i v blízkém okolí rybníka. Dále se zde nachází vulkanity různého typu a západně od obce také staré důlní dílo s haldami, kde lze sbírat světově unikátní minerály.Litošické slepence jsou součástí geoparku Železné hory.

 • Meandry senického potoka

  Údolí potoka, geologické jevy - Na hrázi Křížového rybníka v Litošicích můžeme obdivovat vzrostlé duby, které zde jsou již mnoho století. Směrem k Seníku ubíhá potok vinoucí se meandrovitě údolím, které je lemováno čedičovou žilou lávy a další sopečné horniny tzv. sovoluského vulkanického centra svrchnoproterozoického stáří. Potok zde dokumentuje velkou erozní sílu povrchových vod. Dále lávy a jiné sopečné horniny tzv. sovoluského vulkanického centra svrchnoproterozoického stáří.

 • Památník Krasnice

  Pietní místo - Památník se nachází na břehu rybníku v obci Krasnice. Pomník byl vybudován v místě tragické události, při níž zahynuli čtyři partyzáni v nerovném boji s přesilou německých vojáků. viz.:  Památník padlách partyzánů

 • Okolí Krasnice

  Lesy, chatové osady, obora s černou zvěří - Vycházka do okolních lesů mezi Litošicemi a Krasnicí, krásné lesy plné hub a přírodních zajímavostí. V Krasnicích rybník s přilehlými chatovými osadami. Směrem k Morašicům je obora

 • Vedralka

  Lesy, výhledy do kraje, historie - Vycházka do okolních lesů po hřebeni Železných hor po zelené turistické cestě do míst bývalého loveckého zámečku. Zbytky zdivočelé parkové úpravy.