Oficiální stránky obce

Litošice

Zajímavosti a cíle v okolních obcích

Semtěš

Věž tvrze – rozhledna, kostel, hřbitov, hradiště - Semtěšská tvrz byla postavena patrně na počátku 14. století. Věnujme se nyní pozoruhodným a zajímavým rozhledům z věže současnosti. Začneme-li obcí na severní straně, přehlédneme-li střechu hostince, vidíme údolí zvané "Hradiště" - původní základ obce - zakončené dříve lesnatým ostrohem zvaným "Na Zámku." Zde stával dřevěný hrádek, o jehož historii a spojitosti s tvrzí není však nic s určitostí doloženo. Dále je zde pseudogotický kostel Českobratrské církve evangelické.

Více >>

Semtěš

Jankovice

Zemědělské muzeum - Muzeum zemědělské techniky založil a vybudoval v obci Jankovice pan Václav Štainer, který pořádá každoročně akci  jménem  "Spanilá jízda traktorů a domovin",  zkráceně"Traktoriáda". 

Jankovice

Rozhledna Barborka

Rozhledna, naučná stezka, cyklosteska - Rozhledna je umístěna v nadmořské výšce 313 m n. m. v blízkosti Raškovického lesa a v přírodně zajímavé lokalitě bývalých Raškovických lomů. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout nejen do kraje Železných hor, ale až na vrcholky Orlických hor či Krkonoš.

Rozhledna Barborka

Tvrz Svojšice

Zřícenina, červená turistická stezka - Nádherná zřícenina tvrze, z roku 1365, která byla vypálena za třicetileté války je k nalezení přímo ve stejnojmenné vesnici asi 4,5 km po červené turistické z Heřmanova Městce. Svojšice jsou proslaveny především festivalem Svojšický slunovrat.

Tvrz Svojšice

ZOO Habrkovice

Malá zoo, Ringelland - Malý zoo-park, kde najdete velkou kolekci sibiřských tygrů vedle malých morčátek. Kde máte na dosah ruky třítunového hrocha Davídka, a spousty dalších zvířat. Všechna zvířata i zvířátka jsou součástí jedné velké rodiny, o kterou se starají tři drezéři - Ivan, Tomáš a Jan Ringelovi. Ringelland je zoo-park, kde Ringelovi v manéži předvádí, co dokáží naučit svá zvířata a spoustu dalších zajímavostí. Opravdu to stojí za návštěvu.

Zoo Habrkovice

Obora Žehušice

Bílí jeleni, daňci, zámek, jízdárna - Bílého jelena spatřiti přináší prý štěstí, a pokud se vdavekchtivá slečna bílému jelenu do jeho krásných modrých očí zadívá, do roka se vdá. V Žehušicích je spousta historických památek, které mají spojitost s bývalým žehušickým panstvím (obora, zámek, jízdárna, pivovar, atd.) Je zde také mnoho pěstitelů konifer a okrasných rostlin s dlouhou tradicí.

Více o oboře Žehušice

Obora Žehušice

Zbyslav

Kostel, řeka Doubrava - Je jedna z nejstarších obcí regionu připomínaná již v roce 1131 olomouckým biskupem Jindřichem Zdikem. Máte-li chvilku času za vidění stojí Kostel Nejsvětější Trojice, přírodní památka Zbyslavská mozaika a za zmínku stojí i zbyslavský Špýchar.;

Zbyslav